Diagnostyka SIBO nie jest łatwa i jednoznaczna. Najczęściej wykorzystywanym badaniem do diagnozowania SIBO są testy oddechowe. Jak prawidłowo przygotować się do testu oddechowego SIBO?
Wiemy już, co to jest SIBO i jak jest diagnozowane. W Polsce głównym (i chyba na tą chwilę jedynym) narzędziem diagnostycznym są testy oddechowe mierzące poziom wydychanego wodoru (czasem też i metanu). Niestety, nie jest to badanie idealne, gdyż może być obarczone błędem. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wiarygodność tego testu jest przygotowanie do niego. A o tym powiemy sobie już za chwilkę 🙂
Przed testem – przygotowania
Odpowiednie przygotowanie do testu będzie zwiększało prawdopodobieństwo otrzymania wiarygodnego wyniku, umożliwiającego postawienie diagnozy.
- Odczekaj 3-4 tygodnie po ostatniej porcji antybiotyków, preparatów z bizmutem, ziół przeciwbakteryjnych (berberyna, olejek z oregano), leków przeciwgrzybiczych oraz probiotyków (nie dotyczy osób wykonujących badanie kontrolnie po terapii SIBO),
- Odczekaj 2 tygodnie po przebytej kolonoskopii, wlewach doodbytniczych,
- Tydzień przed badaniem odstaw środki przeczyszczające oraz leki regulujące motorykę układu pokarmowego,
- W dniu badania nie pal wyrobów tytoniowych.
Jakiekolwiek odstawienie leków należy skonsultować z lekarzem prowadzącym!
Do badania powinniśmy przystąpić na czczo, to oznacza, że przez co najmniej 12h nie spożywamy żadnych pokarmów, nie pijemy płynów (dopuszczalna tylko woda!) – zatem odpadają również kawa i herbata. Ponadto, dzień przed badaniem nie podejmujemy aktywności fizycznej, w dniu badania również. Powstrzymaj się także od palenia papierosów w dniu badania. Unikaj żucia gumy i stosowania środków do płukania jamy ustnej (przed samym testem).
Co ciekawe, w ostatnim konsensusie stwierdzono, że nie ma potrzeby odstawiania inhibitorów pompy protonowej przed badaniem [1].
Dieta przed testem oddechowym SIBO
A co z dietą przed testem? W zależności od objawów odpowiednią dietę powinno się zastosować 24 lub 48 godzin przed badaniem (poinformuje Cię o tym lekarz).
Dieta przed testem oddechowym powinna ograniczać produkty bogate w błonnik oraz produkty łatwo fermentujące (produkty z dużą zawartością FODMAP).
Unikaj:
- czosnku, cebuli, pora i przypraw,
- naparów ziołowych,
- nabiału (chyba, że bez laktozy),
- wody gazowanej,
- słodzonych napojów, soków owocowych,
- cukru,
- produktów zbożowych pełnoziarnistych,
- produktów przetworzonych,
- słodyczy,
- warzyw strączkowych.
Dozwolone:
- mięso, ryby, jaja,
- ryż, ziemniaki, tofu, quinoa,
- nabiał bezlaktozowy, mleko ryżowe,
- kawa, herbata czarna (bez cukru), woda,
- sól i pieprz,
- oliwa z oliwek, olej kokosowy.
Oczywiście pacjenci, którzy są na specjalnych dietach (np. bezglutenowej czy bezzbożowej powinni dostosować menu przed badaniem do dotychczasowych zaleceń).
Przykładowy jadłospis diety przed badaniem
Śniadanie: jajecznica z 2 jaj na niewielkiej ilości masła klarowanego (bez dodatków) + 2 wafle ryżowe
II Śniadanie: kanapka z tofu (białe pieczywo lub bezglutenowe) + banan
Obiad: grillowana pierś z kurczaka, 1/2 szklanki ugotowanego ryżu
Kolacja: sałatka z pieczoną rybą – sałata, pieczony dorsz, pomidor, oliwa z oliwek
Pamiętaj, żeby na 12h przed umówionym badaniem przestać spożywać jakiekolwiek pokarmy i napoje (dopuszczalna tylko woda).
Zalecenia przed badaniem mogą wydawać się restrykcyjne, ale to tylko jeden dzień. Dasz radę 🙂 Pamiętaj, że ich nieprzestrzeganie może wpłynąć na wynik testu.
Jestem absolwentką Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku ‚Dietetyka’. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Moim celem jest zmodyfikowanie Twoich nawyków i optymalizacja żywienia, aby przywrócić zdrowie jelit.
A jak to jest z kawą. Chodzi mi o dzień poprzedzający badanie. Można wypić lekka kawę czy może ona jednak zaburzyć wynik?
Tak, można wypić słabą kawę (najlepiej max 1) 🙂